Razveza zakonske zveze je lahko zelo boleča


Razveza zakonske zveze je definirana kot proces, v katerem zakonca zaključita svojo zakonsko zvezo tudi na uraden način. Razveza zakonske zveze je pogosto precej čustven proces. Smiselno je, da se pred razvezo zakonca za pomoč obrneta na odvetnika za ločitve, ki jima bo podal vse potrebne informacije, da bo razveza zakonske zveze zaključena čim hitreje in brez nepotrebnih stroškov. V grobem ločimo sporazumno in nesporazumno razvezo zakonske zveze.

Razveza zakonske zveze
Razveza zakonske zveze

Kako poteka sporazumna razveza zakonske zveze?

Vsak odvetnik za ločitve bo med zakoncema skušal doseči sporazumno razvezo zakonske zveze, ki ima v primerjavi z nesporazumno ločitvijo precej prednosti. Ko se odvetnik sestane z zakoncema, jima mora nujno predstaviti vse prednosti sporazumne ločitve. Glavni prednosti sta hitrost postopka razveze zakonske zveze in stroškovna učinkovitost. V primeru sporazumne razveze morata zakonca na sodišče vložiti predlog za ločitev. Predlog mora vsebovati tudi priloge, ki vključujejo dogovor o bistvenih sestavinah glede življenja po ločitvi. Eden izmed najpomembnejših je dogovor glede preživljanja skupnih otrok in delitve skupnega premoženja.

Kakšni so stroški sporazumne razveze zakonske zveze?

Kot že omenjeno, je ena izmed glavnih prednosti pri sporazumni razvezi zakonske zveze stroškovna učinkovitost. Stroški se določajo v skladu z notarsko tarifo in lahko v praksi znašajo do približno 700 EUR. Stroški so odvisni tudi od premoženjske mase oziroma skupnega premoženja zakoncev. Poleg notarske tarife so vključeni tudi stroški sodne takse, ki znašajo 40 EUR.

Kako poteka razveza zakonske zveze na nesporazumen način?

Če se zakonca nikakor ne moreta dogovoriti o bistvenih sestavinah, govorimo o nesporazumni razvezi zakonske zveze oziroma o ločitvi s tožbo. Ta vrsta ločitve ima precej pomanjkljivosti, saj je v prvi vrsti precej dražja od sporazumne ločitve, poleg tega pa se lahko zavleče tudi do nekaj let.

Nesporazumna razveza zakonske zveze se začne z oddajo predloga za razvezo. Stroški in dolžina postopka so odvisni predvsem od zakoncev. Če zakoncema med postopkom uspe doseči dogovor, se proces skrajša in stroški so nižji.

Kako se deli premoženje ob razvezi zakonske zveze?

Ena izmed bistvenih sestavin ob ločitvi je tudi delitev skupnega premoženja po razvezi zakonske zveze. Skupno premoženje je definirano kot premoženje, ki sta ga zakonca ustvarila v času trajanja svoje zakonske zveze.

xr:d:DAFan_iztZc:53,j:47887110137,t:23030111

Delitev premoženja se izvede na podlagi pogodbenega premoženjskega režima. Sama delitev poteka hitro, če sta zakonca dogovorjena o bistvenih sestavinah oziroma če dosežeta sporazum. Delitev premoženja se izvede na sodišču, zato je smiselno, da se zakonca pred tem dogovorita o deležih, ki jih bosta prejela. Za dosego dogovora je najbolje, da predhodno najameta odvetnika za ločitve, ki bo na miren in učinkovit način pomagal skleniti dogovor o delitvi. S tem dogovorom se nato pristopi k sodišču.

Odvetnik za ločitve zakoncema v prvi vrsti predstavi realno sliko glede delitve premoženja. Sodišče v prvem koraku najprej definira premoženjsko maso. V premoženjsko maso je všteto celotno premoženje, ki sta ga zakonca ustvarila v času trajanja zakona. V skupno premoženje se torej ne šteje na primer stanovanje, ki ga je eden od zakoncev prejel od svojega sorodnika.

V praksi se skupno premoženje navadno razdeli na dva enaka dela, zakonca pa lahko dokažeta tudi nasprotno. Sodišče se pri odločitvi ne opira le na prihodke posameznega zakonca, ampak tudi na skrb za dom in družino. Zaključimo torej lahko, da delitev premoženja ni le objektiven proces, ampak se pri odločanju v zakup vzame tudi subjektivne dejavnike.

Kako pa je s skrbništvom nad skupnimi otroki?

Če imata zakonca skupne mladoletne otroke, morata v prvem koraku opraviti posvetovalni razgovor s Centrom za socialno delo (CSD). Ta razgovor morata opraviti, še preden vložita predlog za razvezo na sodišče. CSD je zadolžen za pogovor z zakoncema in z mladoletnimi otroki ter za pripravo mnenja glede nastale situacije. Mnenje centra je obvezna priloga k predlogu za razvezo zakonske zveze.

Obstaja več oblik skrbništva nad skupnimi otroki. Ena izmed možnosti je deljeno skrbništvo, kar pomeni, da imata oba starša enake pravice in obveznosti glede otrok. Oba starša se dopolnjujeta pri skrbi in negi, zato nobeden od njiju ne plačuje preživnine. V nasprotnem primeru lahko skrbništvo v celoti dobi eden od zakoncev, pri čemer mora drugi plačevati preživnino. Znesek preživnine se določi individualno in je odvisen od prihodkov zakoncev.

Ali je smiselno, da zakonca pred poroko podpišeta predporočno pogodbo?

S predporočno pogodbo se zakonca zavarujeta v primeru razveze zakonske zveze in potencialne delitve skupnega premoženja. Predporočna pogodba je instrument, ki služi kot zavarovanje v primeru, ko ima eden od zakoncev več premoženja kot drugi.

Predporočno pogodbo sklene in hrani notar, zato je pomembno, da je napisana v obliki notarskega zapisa.

Kje vse lahko pomaga odvetnik za ločitve?

Razveza zakonske zveze pogosto ni enostaven proces tako za zakonca kot tudi za skupne mladoletne otroke. Odvetnik za ločitve je oseba, ki bo znala objektivno pogledati na nastalo situacijo in bo pomagala poiskati hitro in učinkovito rešitev. Če se proces razveze zakonske zveze zaplete, se lahko podaljša tudi do nekaj let. V tem primeru navadno najbolj trpijo mladoletni otroci. Da bi se temu izognili, svetujemo, da skušata zakonca poiskati sporazumen dogovor, saj se tako ločitev izvede hitro in učinkovito.

Odvetnik za ločitve bo strankam prihranil tako čas kot tudi denar. V prvem koraku mora zakoncema predstaviti vse prednosti in slabosti sporazumne in nesporazumne oblike ločitve. Pomembno je, da imata zakonca pred kakršnokoli odločitvijo na voljo vse informacije. Odvetnik za ločitve bo vsak postopek obravnaval individualno, saj je vsak primer drugačen in ima svoje posebnosti. Bistvena vloga odvetnika je, da hitro prepozna značilnosti posameznega primera in temu primerno ukrepa. Njegov cilj je doseči stroškovno učinkovito in hitro razvezo zakonske zveze ter zadovoljstvo obeh zakoncev.

Dober odvetnik za ločitve je pragmatičen in empatičen. Pomembno je, da je tudi čustveno inteligenten, saj mu to omogoča, da prepozna značilnosti posameznega zakonca in posledično tudi značilnosti zakona. Zakoncema mora podati realen pogled na situacijo in jima pomagati razumeti širšo sliko.

Zadnji prispevki