Ali veš, katere so tiste zelene sobne rastline, ki čistijo zrak?


zelene sobne rastline ki čistijo zrak

Če želite biti bolj zdravi, imejte v svojih prostorih zelene sobne rastline ki čistijo zrak. Zelene sobne rastline, ki čistijo zrak, delujejo kot naravni čistilci zraka, saj zmanjšujejo koncentracijo škodljivih plinov, kot so formaldehid, benzen, ogljikov dioksid in ogljikov monoksid, ter drugih kemičnih snovi, ki se sproščajo v okolje. To so lahko različne snovi, ki jih sproščajo praški, tekoča čistila, topila in vlakna v tekstilu, lesu in izolacijskih materialih. Raziskave so pokazale, da lahko ena velika in lepo razvita rastlina očisti približno 9 kvadratnih metrov prostora.

Sobne rastline kot naravni čistilci zraka

Zelene sobne rastline prinašajo v naš dom svežino in življenje. Zelene sobne rastline, ki čistijo zrak, imajo še dodatno dobro lastnost, ki je pomembna za naše zdravje – zmožnost očiščevanja zraka. Pozimi, ko večino časa preživimo v zaprtih prostorih, smo izpostavljeni škodljivim snovem, ki se sproščajo iz pohištva, preprog, talnih oblog in smogu, ki pride skozi odprta okna. Zelene sobne rastline, ki čistijo zrak, lahko bistveno izboljšajo kvaliteto zraka v stanovanju in s tem življenjske pogoje.

V tem članku si bomo ogledali nekaj najpogostejših sobnih rastlin, ki ne samo okrasijo naš dom, temveč tudi koristno vplivajo na kvaliteto zraka in naše počutje.

Zelene sobne rastline, ki čistijo zrak, so naravne čistilke zraka, saj zmanjšujejo koncentracijo škodljivih plinov in drugih nečistoč ter tako prispevajo k bolj zdravemu bivalnemu okolju.

Philodendron – Drevoljub

Prva, ki spada med zelene sobne rastline, ki čistijo zrak, so Philodendroni. Gre za eno od vrst drevoljubov, ki so zelo raznolike in se med seboj razlikujejo po listih in načinu rasti. Te zelene sobne rastline, ki čistijo zrak, potrebujejo manj svetlobe, zato jih ne smemo postavljati na neposredno sončno svetlobo, in obožujejo vlago. Zalivanje mora biti v rastni sezoni obilno, v preostalem obdobju pa varčno, saj takrat mirujejo. Potrebujejo tudi redno dognojevanje in gnojenje z dodanimi vitamini. Vsako leto jih je treba presaditi v kakovostno zemljo in rastline se lahko razmnožujejo s potaknjenci ali stranskimi poganjki z zračnimi koreninami. Če se pojavijo rjave konice na listih, lahko to kaže na preveč trdo vodo, suh zrak ali suho koreninsko grudo.

Zelenčica – Chlorophytum comosum

Zelenčica je ena izmed najpogostejših sobnih rastlin, ki privlači pozornost s svojim šopastim videzom in enostavnostjo nege. Zelenčice so nezahtevne in odporne, ne potrebujejo veliko toplote, svetlobe in vlage, najlepše pa uspevajo v hladnejših, vlažnih prostorih. V obdobju najbolj bujne rasti jo zalivamo obilno, medtem ko v mirovanju prilagodimo zalivanje toploti rastišča. Od marca do septembra jo enkrat tedensko gnojimo, da ohranimo bujno rast in lepo zeleno barvo listov.

Zelenčico lahko enostavno razmnožujemo z mladimi rastlinami, ki nastanejo na starejši rastlini. Če dolgo stoji na neustreznem prostoru in ni redno zalivana, se lahko oslabi in postane manj odporna, kar omogoča širjenje listnih uši. Takrat jih lahko uničimo z naravnim insekticidom. Porjavitev listov blizu radiatorjev lahko preprečimo z rednim prestavljanjem rastline na ustreznejše mesto.

Mavrina – Scindapsus in Epipremnum

Naslednja, ki spada med zelene sobne rastline, ki čistijo zrak, je Mavrina. Gre za rastlino, ki ni zahtevna in dobro preživi v različnih pogojih. Ima srčaste, pisane liste in se lahko povzpne po tleh ali plazi. Najučinkovitejša pri čiščenju zraka je zlata mavrina (Scindapsus aureus). Rastline je najbolje postaviti na svetlem mestu, saj se tam njeni listi najbolj barvito razvijejo. Med rastnim obdobjem jih redno gnojimo z gnojilom za zelene rastline in zmerno zalivamo. Rastlino lahko enostavno razmnožimo z odstranjevanjem stebelnih potaknjencev in jih posadimo v vodo ali prst.

Spatifil – ena najbolj privlačnih in skromnih sobnih rastlin

Spatifil je ena izmed najbolj privlačnih in hkrati skromnih sobnih rastlin. Te zelene sobne rastline, ki čistijo zrak, imajo dolg cvetni stebelj in na vrhu se razvije belo-zeleno socvetje, ki občasno diši. Njeni pogoji rasti niso težki, saj ji ustrezajo običajne sobne temperature, pozimi pa prenaša tudi bolj suho sobno ozračje.

Poleti je potrebno redno zalivati in poskrbeti za vlažno prst. Spatifil potrebuje gnojenje enkrat na dva tedna z gnojilom za bujno cvetenje cvetočih rastlin, obogateno z vitaminom in organsko snovjo. Spomladi lahko presadimo v bogato prst, ki vsebuje ključne sestavine za uspešno in zdravo rast presajene rastline. Rastline lahko preprosto razmnožimo s delitvijo starejših rastlin na več delov.

Taščin jezik – neuničljiva rastlina za vsak dom

Taščin jezik, tudi poznan kot sansevieria, je izredno nezahtevna rastlina, ki bo preživela v skoraj vsaki razmerah. Te zelene sobne rastline, ki čistijo zrak, lahko vzgajamo kot pritlično ali dolgolistno sorto in niso občutljiva na suh zrak. Je enostavna za nego in uspeva na sončnem ali senčnem mestu. Da bodo rastline čim bolj zdrave in bujne, jih poleti enkrat tedensko dognojujemo z gnojilom za zelene rastline.

Rastline taščinega jezika so danes bolj raznolike kot kdaj koli prej, saj ne obstajajo več le suličaste in ploščate oblike, temveč tudi številne druge. Obstajajo oblike, ki spominjajo na ošiljene svinčnike, druge pa na aloe in še druge, ki imajo široke rozete. Razlike med njimi pa niso le v obliki, temveč tudi v barvah na listih. Ena izmed najbolj priljubljenih vrst taščinega jezika je Sansevieria trifasciata laurentii, ki jo prepoznamo po velikih, rumeno obrobljenih listih in lahko zraste do višine 1 m.

Tako kot ostale sobne rastline, tudi taščin jezik potrebuje zdravo mero zalivanja. Pazite, da ne zalivate preveč, saj so njene korenine občutljive na stoječo vodo. Vendar pa ne bodite preveč skopi pri zalivanju, saj ne prenaša suše. Zalivanje naj bo redno, a ne preveč pogosto. Listi taščinega jezika so žilavi in trdni, zato jih lahko enostavno čistite in vzdržujete. To je še ena od prednosti te nezahtevne sobne rastline, saj vam ne bo povzročala veliko skrbi in nege. Priporočljivo je, da ji zagotavljate dovolj svetlobe, vendar jo ne izpostavljajte neposrednim žarkom sonca, saj lahko povzroči opekline na listih.

Gorska palma – Chamaedorea

Gorska palma je lepa rastlina z pernatimi zelenimi listi, ki občasno razvije preprosta socvetja. Ta rastlina se odlično prilagaja sobam, vendar ne prenaša neposrednega sonca in ima rada svetlo rastišče. Gorska palma dobro prenaša suho sobno ozračje, poleti pa jo obilno zalivamo. Od marca do julija jo redno dognojujemo z gnojilom za zelene rastline, da priskrbimo rastlini ključne vitamine za zdravo rast.

Zadnji prispevki